Bir beddua da Demirtaş’tan

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin seçim çalışmalarına destek vermek emeliyle Bingöl’de tertip eden mitinge katıldı. PTT Kavşağı’nda tertip eden mitingde konuşan Demirtaş, hükümete yüklendi. Demirtaş, “Servet kazanmış olan belediye başkanı, milletvekili şayet cebinize tek bir kuruş haram para girmişse, şayet boğazınızdan tek bir haram lokma çekmişse onlar allahın izniyle burnunuzdan fitil fitil gelecek. 30 Mart’ta halk, öbür dünyada hak bunun cezasını verecek. Bunların bir rey uğruna saltanat, koltuk uğruna neler yaptığını, bütün doğruları nasıl çarpıtarak yanlış yalan üzerine politika yaptığını her gün izliyorsunuz” dedi.

SİLVAN’DAKİ OLAYLAR

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde BDP tarafından tertip eden mitingin hemen peşinden çıkan olaylarda başına gaz fişeği isabet ettiği iddia edilen 10 yaşında olan Mehmet Gezer’in vaziyetine değinen Demirtaş, “Bunun yürekle insanlıkla alakası olamaz. Bunu yapanların ve arkasında duranların katiyen dinle imanla alakası olamaz” dedi.

“İNSANLARIN YAŞAMASI ÜZERİNE POLİTİKA KURDUK”

Barış ve Demokrasi Partisi olarak, bütün insanların yaşaması üzerine politika kurduklarını kaydeden Demirtaş, her zaman sulh politikasını desteklediklerini kaydetti. Çözüm sürecini halkın iradesine bağlayan Demirtaş, “Bugün kan akmıyorsa, bugün dağlarda silah sesleri gelmiyorsa, o sizin isteminiz sayesindedir. Siz sulh istediniz başkan Apo barışın yolunu açtı. Onun sulh siyaseti allahın izniyle bu ülkede kalıcı çözümü, kalıcı barışı getirecek” dedi. Bingöl halkının 1925 yılından bugüne, zulüm görenlerin yolundan yürüyerek geldiğini ifade eden Demirtaş, “Kendi menfaatleri için o partinin bu partinin peşinden koşanlar şöyle bir dakika durup düşünsünler Şeyh Said’i de dar ağacına götürdüler şayet Diyarbakır’daki mahkeme ona şunu sorsaydı; ey Şeyh Said efendi seni asmayalım lakin sen devletin zulmüne boyun eğ devletin yanında yer alan deseydi Şeyh Said efendi de bunu kabul etseydi dar ağacına girmeyecekti. Lakin o dik durmayı seçti şayet Şeyh Said efendi mahkemenin önünde diz çökseydi inanın ki onunda göğsüne bir madalya takarlardı. Lakin o şerefsizlik madalyası takmak yerine boynuna ip geçirmeyi kabul etti” dedi.

“DİĞER PARTİLERDE SİYASET YAPIP BU MEYDANLARDA YÜRÜYENLER, BUNU HALKIN DİRENİŞİNE BORÇLUSUNUZ”

“Diğer partilerde politika yapıp bu meydanlarda yürüyenler, dolaşanlar onu neye borçlusunuz biliyor musunuz?” diyen Demirtaş, “Bu halkın direnişine borçlusunuz. Şayet ki bu halkın direnişi olmasaydı yeminle şu Bingöl’ün çarşısında hepimiz boynumuz bükük, onurumuz kırık bir şekilde yürüyecektik. Zulme karşı şayet ki bu direnişi ortaya koymasaydık rezil rezil olmuş birbirimizin yüzüne bakamayacaktık. Dimdik ayakta isek, işte bu halk sayesindedir. Bırakın bu rant, hırsızlık partilerini inan ki bundan daha rezil vaziyete düşeceklerdir” ifadelerini kullandı.

“BİNGÖL BELEDİYESİNİN ARKASINDA OLACAĞIZ”

Bingöl’de seçildikleri takdirde şehrin sorunlarının çözüme kavuşması için belediyenin yanında yer alacaklarını kaydeden Demirtaş, “Bingöl tek başına kendi sorunlarıyla uğraşmayacak. Bütün belediyelerimiz Bingöl’ün hizmetinde olacak. Bütün gücümüzle buradaki problemleri çözme gayretinde olacağız. Bingöl böyle bir idareye layık değil. Allahın izniyle bunlar 30 Mart sandık neticelerini gördüklerinde neye uğradıklarını şaşıracaklar” şeklinde konuştu.

Cemaatin 11 sene süresince herkesi dinlediğini söyleyen Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kaset siyasetini kim yapıyorsa Allah onun cezasını versin. Biz bundan katiyen medet ummadık. Biz kasetlere bel bağlayarak bugünlere gelmedik. Biz Allah’ımıza güvendik, halkımıza güvendik. Er geç mazlumlar, ezilenler kazanacak dedik. Buna inanarak buranın en kuvvetli hareketi, en kuvvetli partisi haline geldik.”

Bir önceki yazımız olan Nükleer tehlikeye karşı çıkmayana rey yok başlıklı makalemizde çıkmayana, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.