Nükleer tehlikeye karşı çıkmayana rey yok

Kuva-yı Milliye Caddesi üzerindeki Metropol İş Merkezi önünde bir araya gelen nükleer karşıtlarına, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, HDB Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, CHP Mersin İl Başkanı Faruk Akar ve Mersin Tabip Odası Başkanı Galip Kırıcı da destek verdi. Grup yerine izah yapan Mersin NKP Dönem Sözcüsü Sabahat Aslan, nükleer santrallerin yatırım, işletim ve söküm maliyetleri açısından en pahalı elektrik üretim santralleri olduğunu öne sürerek şöyle konuştu: “Yakıt olarak tabiatta kısa bir süre sonra tükenecek kaynakları kullanır. Teknoloji olarak dışa bağımlıdır. Üretim güvenirliği düşüktür. Nükleer santral kazaları önlemediği için ve olası bir kazadan sonra felaketin büyümesini engelleyici tedbirlerin yetersizliği hasebiyle nükleer santralleri yapan hiçbir yapımcı şirket, devletlere riziko garantisi vermiyor. Dünyada hiçbir sigorta şirketi nükleer santralleri sigorta etmiyor.”

Dünyada pek çok ülkenin nükleer enerjiyi artık terk ettiğini belirten Aslan, şunları söyledi: “Ülkemizin nükleer çöplük olmasına, nükleer silahlanmaya, dünyada işsiz kalan nükleer lobilerin kâr hırsları yüzünden, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğini karartacak olan nükleer santral projelerine karşı duruyoruz. O yüzden ’30 Mart’ta Nükleer Tehlikeye Karşı Çıkmayana Rey Yok’ kampanyası başlattık. Projenin iptal edilmesini istemeyenlere rey vermeyin.”
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, bütün Mersinlilerin bu santrale karşı durmak zorunda olduğunu kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü çocuklarına herkesin borcu var. Mersin’de yaşamayanlarda tıpkı Suriye’deki, Afganistan’daki savaşa karşı çıktıkları gibi, dünyanın her tarafındaki kötülüklere karşı çıktıkları gibi Mersin’deki nükleer santrallere de karşı çıkacaktır. Bu santrale itiraz eden NKP Mersin ekibini de sahiden içtenlikle kutluyorum.”
CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner de nükleer santrallere herkesin karşı çıkması gerektiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece nükleer santral kurma azmiyle değil aynı vakitte biliyorsunuz ülkenin derelerine saldırılıyor. NKP’nin bu mücadelesini ben çok anlamlı buluyorum. Yakın geçmişimizde Fukuşima, Çernobil gibi örnekler varken daha tıbbi atıkları dahi halka zarar vermeyecek şekilde depolanmadığı bir dönemde nükleer santral yapılabileceğini düşünmek dahi istemiyorum. Ben bu mücadelenin başarıya ulaşacağına inanıyorum.”

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü de NKP’nin bu çağrısını son derece yerinde bulduğunu belirterek “Aslında çağımızda bir politika yapılacaksa onun nasıl yapılacağına dönük gösterge olarak gözüküyor. Zira doğaya karşı suç işleyerek yaşamak veyahut doğayla barışık yaşamak gibi iki politika hakkı var. Biz doğayla barışık yaşamayı hem benimsiyoruz. Ayrıca, biz Mersin’deki bütün canlılara karşı kendimiz mesul ve vekili hissediyoruz” dedi.
Konuşmaların hemen peşinden kampanya ile alakalı hazırlanan broşürler vatandaşlara dağıtıldı.

Bir önceki yazımız olan 'Baykal kaseti' üzerinden yüklendi başlıklı makalemizde baykal, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.