Bülent Arınç: Yargı kararlarını beğenmiyor olabiliriz lakin uyarız

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, mahkemenin Twitter kararı ile alakalı olarak, “Biz yargı kararlarına uyarız, zira anayasa bunu emrediyor. Yargı kararlarını beğenmiyor olabiliriz lakin uyarız. Dolayısıyla bu karar gerçekse, gerekçesiyle yazılmışsa, tebliğ de yapılmışsa bundan sonra TİB’in yapacağı işler bellidir” dedi.

Arınç, Hatay’da AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaretinde 5 sene önce bugün BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatı kaybettiğini hatırlatarak, “Muhsin bey benim yakından görüştüğüm bir arkadaşımdı, kendisi iyi bir devlet ve politika adamıydı. Partimiz ayrıydı lakin gönüllerimiz birdi. Bakımsız bir helikopterle yolcu ederken bir kaza neticesi hayatını kaybetti ve cesedine uzun bir süre sonra ulaşıldı. Sayın Başbakanımızın talimatlarıyla bu olayı açığa çıkarmak üzere, şayet bir kaza değilse bu konuyla alakalı de gerçekleri ortaya çıkarmak için de Meclisimizde bir komisyon oluşturduk, onlar ciddi çalışmalar yaptı. Elimizde çeşitli bulgular var daha çok kaza olduğu istikametinde ve kazaya sebebiyet veren bir takım unsurlar da var. Halen soruşturması devam ediyor. Olayın üstünün örtülmesinin mevzubahis olması olası değildir, olayın çözülmesi biraz zaman alabilir” diye konuştu.

Arınç, Twitter’ın yasaklanma kararının idare mahkemesi tarafından durulması ile alakalı ise şunları söyledi:

“Haberim oldu, zannediyorum bir iki saat önce Ankara’da bir idare mahkemesi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın Twitter’a erişimi yasaklayan kararı ile alakalı yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Biz yargı kararlarına uyarız, zira anayasa bunu emrediyor. Yargı kararlarını beğenmiyor olabiliriz lakin uyarız. Dolayısıyla bu karar gerçekse, gerekçesiyle yazılmışsa, tebliğ de yapılmışsa bundan sonra TİB’in yapacağı işler bellidir.”

İnternete erişimin yasaklanmadığını, internete her türlü erişimin kolaylaştırıldığını ifade eden Arınç, AK Parti iktidarından önce 20 bin olan internet abonesi sayısının 30-40 milyonları bulduğunu aktardı. Paylaşım siteleriyle alakalı yasaklama getirilmediğine dikkat çeken Arınç, şöyle devam etti:

“İnternete erişim konusunda, geniş bandı destekleme ile alakalı hükümetimizin yaptığını Amerika dahi yapmamıştır. Bu konuda özgürlükçüyüz, herkesin bilgilenme, haber alma hakkına saygı duyuyoruz. Ancak Twitter Amerika’da bir şirkettir. Paylaşım siteleri üzerinden bir işlem yapıyor, görev yapıyor. Facebook gibi Twitter da halkımız tarafından çok kullanılıyor. Burada katiyen yasaklama, engelleme getirmedik. Lakin şöyle bir gerçek var. Gerçekte suç olan bir şey sanal dünyada da suçtur. Başka bir söylemle siz benim yüzüme karşı hakaret edersiniz, bunu sanal alemde de yapsanız suçtur. Veya gerçek hayatta elinize silah alıp da ben bu adamı öldüreceğim diye tehdit etseniz, bunu sanal dünyada da yapsanız suçtur. Birini diğerinden ayırmak olası değil. O yüzden global hukuk şunu getirdi. İnsanların kişilik haklarına saldırmayacaksın, insanların özel hayatına girmeyeceksin, karıştırmayacaksın, araştırmayacaksın. Suç işlemeye tahrik etmeyeceksin. Bu konularda mahkemeye yapılan müracaat üzerine mahkemeler o sayfayı kapatma kararı alıyorlarsa elbette bunu uygulamak zorundayız.”

Suriye’de ağlatısal olaylar yaşandığını söyleyen Arınç, “Ateş yanıyor, bu ateş büyüyor ve ülkemize zarar veriyor. Şuan kayıtlarımıza göre 100 sığınmacı Hatay’da yaşıyor. Allahın izniyle Suriye’deki savaşın bitmesiyle birlikte Suriye halkı refaha kavuşacaktır diye ümit ediyorum” dedi.
Suriye uçağının düşürülmesiyle alakalı açıklamalarda bulunan Arınç, “Suriye rejimine ait uçağın 4 sefer ikaz edilmesine karşın iki uçaktan birinin bu ikazlara uyup kaçmasına lakin diğerinin tecavüzü devam ettirmesine hava kuvvetlerimiz gereğini yapmıştır. Dünyadan da bu hiçbir reaksiyon gelmemiştir. Zira Türkiye haklıdır” ifadelerini kullandı.

ADEM KARAGÖZ

Bir önceki yazımız olan Bülent Arınç beddua etti başlıklı makalemizde arınç, beddua ve bülent hakkında bilgiler verilmektedir.