Çavuşoğlu: ‘Seçimler Türkiye’nin yol haritasını belirleyecek’

Çavuşoğlu, 30 Mart mahalli seçimleri çalışmalarını Antalya’nın Alanya ilçesinde esnaf ziyaretleriyle sürdürdü. Atatürk Caddesi’ndeki esnaf gezisi esnasında babası Osman Çavuşoğlu’nun işlettiği Çavuşoğlu Kapalı Otoparkı’nı da ziyaret eden Bakan Çavuşoğlu, babasının elini öperek bir süre sohbet etti. Bakan Çavuşoğlu, daha sonra esnaf gezisini ilçe merkezindeki turistik işyerleriyle sürdürdü. Bakan Çavuşoğlu daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İSRAİL VE MAVİ MARMARA

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “İsrail ile Mavi Marmara konusundaki tazminat müzakerelerinde son aşamaya gelindi” sözleri hatırlatılarak bu konudaki düşünceleri Çavuşoğlu’na soruldu. Bakan Çavuşoğlu da, İsrail ile ilişkilerin düzelmesinin 3 koşulu olduğunu ve bunlardan ilkinin İsrail’in özür dilemesiyle yerine getirildiğini söyledi. Bir diğer şartın ölenlerin ailelerine ödenecek tazminat olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Ailelerin bugüne kadar parasal bir talebi olmadı lakin bunun yerine getirilmesi gerekiyor. Şu an müzakereler devam ediyor. İsrail’in Gazze ve Filistin topraklarında yaptığı illegal çalışmalara son vermesi lazım. İlişkiler normale döndüğü zaman İsrail ve Filistin arasında Türkiye pozitif rol oynayacaktır. İsrail zati bunun farkında. Bilhassa Hamas’ın masada olmasını herkes arzu ediyor. Evvelce Hamas’a herkes karşıydı. Amerika da, İsrail de karşıydı. Lakin biz Hamas’sız bir çözüm olmayacağını başından beri söylüyorduk. Şimdi bunu Amerika ve İsrail de söylüyor. Bütün taraflar Türkiye’nin bu konuda oynayabileceği rolün farkında. Allahın izniyle ilişkiler normalleşir ve Türkiye bu sürece katkı sağlar.”

“HER REFERANDUM TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ AÇMIŞTIR”

Bakan Çavuşoğlu, “yerel seçim sonuçlarının cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri nasıl etkileyeceği” sualine şöyle yanıt verdi: “Son 12 yıldaki her seçim Türkiye için dönem noktası olmuştur. Türkiye’nin gidişatını değiştirmiştir. Her referandum Türkiye’nin önünü açmıştır. 30 Mart seçimleri de Türkiye’nin yol haritasını belirleyecektir. Şu an Türkiye üzerine oynanan oyunlar var. Türkiye’nin büyümesini engelleme çalışmaları ve AK Parti iktidarına karşı oynanan oyunlar var. Milletimiz her zaman olduğu gibi bu oyunları bozacak. Bu seçim, Cumhurbaşkanlığı seçimi de, 2015 milletvekilliği seçimleri için de yol haritası olacak.”

“BU OYUNU 30 MART’TA MİLLETİMİZ BOZACAK”

Türkiye’nin büyümesinden, dış politikada bağımsız olmasından ve savunma sanayisinin gelişmesinden rahatsız olanların bulunduğuna işaret eden Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “AK Parti güçlendikçe bundan rahatsız olanlar var. Sandıkla değiştiremeyeceğine inananlar son 12 senede çok fark yollara tevessül etti. Darbe girişimleri, sokak eylemleri, mitingler, Gezi olayları, muhtıralar, cumhurbaşkanı seçtirmeme girişimi dahil bir hayli girişim oldu. Lakin her seçimde milletimiz koşul olan yanıtı vermiştir. Bu oyunu da 30 Mart’ta milletimiz bozacak.”

Bir önceki yazımız olan Başbakan Erdoğan: 'Hoca mısın yoksa istihbarat şefi mi?' başlıklı makalemizde başbakan, erdoğan ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.