Bakan Eker’den küçük Mehmet’e ziyaret

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Emniyet Müdürü Halis Böğrücü ve AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç ile birlikte, BDP’nin bir gün önce Silvan ilçesinde tertip ettiği mitingin hemen peşinden çıkan olaylarda başına gaz kapsülü isabet ettiği iddia edilen Mehmet Ezer ve ailesini ziyaret etti. Ezer’i, rehabilitasyon gördüğü Dicle Üniversitesi Hastaneleri’nde ziyaret eden Bakan Eker ve Vali Kıraç, aileye geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Geçmiş olsun ziyaretinin hemen peşinden hastanede medya toplantısı düzenleyen Bakan Eker, olayın soruşturulduğunu ifade ederek, Ezer’in nasıl yaralandığı ile alakalı net bir bilginin olmadığını dile getirdi. Olayın soruşturulması için İçişleri Bakanlığı tarafından 2 müfettişin görevlendirildiğini belirten Bakan Eker, Ezer’in sıhhat vaziyetinin iyiye gittiğini söyledi. Başhekimle birlikte aileyi ziyaret ettiklerini kaydeden Bakan Eker, Mehmet Ezer’in kulak arkasından darbeye bağlı 3-4 santimlik bir kesik ile çökme olduğunu ve hayati tehlikesinin bulunmadığını bildirdi. Bunun neden kaynaklandığı ile alakalı şu an araştırma yapıldığını belirten Bakan Eker, taş mı, bir çarpma mı veyahut iddia edildiği gibi bir gaz fişeği mi bunların hepsinin teferruatlı bir şekilde incelendiğini ifade etti. Bakan Eker, “Buna ait doku örnekleri var lakin eldeki bulgular bunun bir darbeye bağlı olduğunu yönünde.

Araştırma neticeninde elbette ki hukuki olarak ne gerekiyorsa o yapılacak. İçişleri Bakanlığımız iki mülkiye müfettişi görevlendirdi. Onlar konuyu teferruatlı bir şekilde inceliyor. Çocuğumuza ve ailesine geçmiş olsun diyoruz. Bir an önce şifa bulmasını temenni ediyoruz. Birkaç saat içerisinde yoğun bakımdan çıkıp, servise alınabilecek vaziyete gelecek. Ağızdan beslenebilecek durumda. Şuuru açık, vaziyeti iyi. Bizi ilgilendiren çocuğumuzun sağlığı, hayatta olması ve sıhhatinin vaziyetinin iyi olması bizim en büyük tesellimiz. Ehemmiyetli olan bu safhada bu. Bunun adli boyuta alakalı bir problem var, onunla alakalı teferruatlı inceleme yapılıyor. Şayet hukuk dışı bir işlem varsa o da ortaya çıkarılıp, onunla alakalı olarak da hukukun gereği neyse o yapılır. Biz Diyarbakır’da bu dönemde ufak tefek bir takım saldırılar dışında genel olarak seçim hazırlıkları huzurlu rahat bir ortamda geçti. Şimdiye kadar partimize dönük birkaç saldırı oldu. Onları çok önemsemiyoruz. Çok şükür can kaybına yol açan ağır bir vaziyet mevzubahis olmadı. Aile diyor ki bunun faili failleri bir an önce açığa kavuşsun istiyoruz. Herkes huzurdan barıştan yana herkes şunu söylüyor, şu çok önemli, çözüm sürecine zarar verecek bir gelişmeye yol açılmamasını herkes özellikle vurguluyor. Hepimiz onun üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Biz birilerinin bunun üzerinden yeni acılar, yeni söylemler geliştirmesine de katiyen fırsat vermeyiz. Bu benzetmeler bana göre yakışıksız benzetmelerdir” dedi.

“ÇOCUKLARIN YERİ ANNE KUCAĞIDIR”

Daha sonra konuşan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç ise bu olayın hem adli hem idari istikametten soruşturulduğunu söyledi. Vali Kıraç, “Mülkiye müfettişlerimiz hadiseye el koydular. Bundan 15 gün önce yine Silvan’da bir provokasyon hadisesi olma girişimi vardı. Onu da hem adli hem idari istikametten soruşturmasını yürütüyoruz. İlgililer, ile alakalı ihtiyaç duyulan çalışma yapıyor. Şundan emin olun, bölgemizde alana gelebilecek her türlü hukuk dışı hadiseye birinci elden müdahale edip, gereğini yapacağımızı huzurlarınızda ifade ediyorum ve özellikle anne babalara buradan sesleniyorum. Çocukların yeri anne kucağıdır. Oyun bahçeleri, okullardır. Onları sevenlerle paylaşım ortamlarıdır. Çocuklarımıza sahip çıkalım. Son birkaç ay içerisinde 3 çocuğun parmağı, eli koptu. Yazıktır günahtır. Buna dikkat edilmesini istiyorum” diye konuştu.

Öte yandan, Diyarbakır’da temsilciliği bulunan Kürt kanalarının Kürtçe suallerine Bakan Eker de Kürtçe konuşarak yanıt verdi.

Bir önceki yazımız olan Hayati Yazıcı: Biz sizi uçuracağız başlıklı makalemizde biz, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.