Baykal o ses kaydını değerlendirdi

CHP Antalya Milletvekili Baykal, yaklaşan mahalli seçim çalışmaları kapsamında geldiği Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde partililere seslendi. Konuşmasında 17 Aralık operasyonu üzerinden hükümete yüklenen Baykal, hükümetin hukuk önünde hesap vermesi gerektiğini savundu. Hemen peşinden partilileri ile birlikte ilçe merkezinde esnaf ziyareti yapan Baykal, bir gün önce akşam kendisi ile alakalı internete düşen ve Başbakan Erdoğan’a ait olduğu ileri sürülen edilen ses kaydına ait açıklamalarda bulundu. Ses kayıtlarını kendisinin de dinlediğini kaydeden Baykal, şunları söyledi:

“Dün akşam ortaya çıkan tablo, aklın mantığın, vicdanın hukukun izah etmesi olası olmayan bir tablo. Bu tablo ile alakalı bu aşamada benim bir yorum yapmam uygun olmayacaktır. Ben bu konuda resmi değerlendirmeleri bekliyorum. Umarım, hemen en kısa vakitte bu konuda bir izahı duyma imkanımız sağlanır. Bu pak bir tablodur. Vahim bir kırılmadır. Bunun resmi çevreler tarafından en kısa vakitte izah edilmesini bekliyorum. Elbette ki bu manzara karşısında gerekenleri yapacağız lakin olay öyle anlaşılıyor ki artık Türkiye’de, bir hukuk demokrasi ve politika ahlakı sorunudur. Kamuoyumuzun bu konuyu en kısa vakitte aydınlığa kavuşturacak bir alakayı ve dikkati sergilemesi gerekiyor. Bu konu ört bas edilebilecek, görmezden gelinebilecek ve de sıradan suçlamalarla inkar edilebilecek bir konu değildir. Bu konunun hemen aydınlığa kavuşturulması lazımdır.

Gereğinin yapılması lazımdır. Böyle olaylar gereğini kendileri yaparlar. Bu olayların aydınlığa kavuşturulmasıdır şimdi gereken. Orada bir açıklama, bir iddia var. Bu konuda olayın muhatabı ne düşünüyor, bunu anlamamız lazım. Ne diyor bir görelim. Bunu bir duyalım, görelim. Dediğim gibi bu örtbas edilebilir, görmezlikten gerilebilir bir olay değildir. Vahim bir kırılmadır. Çok büyük bir olaydır. Böyle bir olay şayet gerçeği yansıtıyorsa onu gerçekleştiren insanların aynaya bakma, benim yüzüme bakma hakları yok demektir. Bunu gerçekleştiren insanların aynaya bakma, benim yüzüme bakma hakları yok demektir. Bunu gerçekleştiren insanların hiçbir şey olmamış gibi yollarına devam etmeleri olası değildir. Önce bütün bunları değerlendirmeden önce görmemiz gerekiyor.”

“ARTIK BU İŞİN SONUNA GELİNDİĞİ ANLAŞILIYOR”

Baykal, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bunu bilmenizi isterim, kendi adıma istiyor değilim. Türkiye’nin bunu anlaması, çözmesi ve bunun hesabını görmesi lazımdır. Bu Türkiye’de hukuk meselesidir, demokrasinin siyasetin, ahlakın meselesidir. Bunların gereği netlikle yapılmalıdır lakin önce ben ortada bir iddia var, bu iddianın muhatabının izahını bekliyorum. Bunu görelim. Ondan sonra gerekeni yaparız. Gerekeni nasıl yaparız? Türkiye’de ve dünyada hukukta ve siyasette bütün imkanları kullanarak hep birlikte yaparız lakin şimdi bu iddiaların muhatabının konuşmasını bekliyoruz. Derhal konuşmalıdır, hemen bir izah yapılmalıdır. Artık bu işin sonuna gelindiği anlaşılıyor. Bu; Türkiye’de yaşanan olayların tümünün iç yüzünü anlamamıza yardımcı olacak, Türkiye’de tezgahlanan kirli oyunların nereden, nasıl kaynaklandığını ortaya koyacak çok büyük bir çıkış noktasıdır. Bunu bu anlayışla bu önemle değerlendirmemiz lazım.”

Baykal, izahlarının hemen peşinden partisinin ilçe örgütünü ziyaret etti.

Bir önceki yazımız olan Hayati Yazıcı: Biz sizi uçuracağız başlıklı makalemizde biz, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.